Naise keha keeruline keemia on kajastamist leidnud juba lugematu hulk aega. Samuti on lugematu hulk ülitarku inimesi uurinud erinevaid tahke naise keha toimimises. Enamasti on see kõik olnud seotud viljakuse, raseduse ja sünnitusega. Viljakus on tugevasti seotud elustiiliga, seetõttu suur osa meie postitustest keskendub erinevatele elustiili aspektidele.
Ebaõiglane on aga see, et millal iganes naine selle ime loomiseni jõuab, peab ta kogu oma teadliku elu tegema enam vähem õigeid valikuid, sest meie kõige olulisemad "trumbid" (loe:munarakud) on meiega kaasas meie sündimise hetkest. Kõik, mida oma kehaga teeme mõjutab meid. Vähe sellest, meid mõjutavad juba meie ema valikud, kui tema otsustas olla ema ja hakkas last kandma.
Üks neist, mis puudutab ühte väga olulist aspekti- elustiili- võtab enda alla tegelikult kõik meie valikud elus.
Mis see elustiil siis täpsemalt on? Kui võtta ette viljakus, siis on elustiili märksõnad:
VanusKMI (kehamassi indeks), mis kõnekalt näitab inimese liikuvuse ja toitumise omavahelist suhetVõimalikult vähesed ja suhteliselt kahjutud halvad harjumused (mis kindlasti mingil ajahetkel peaksid üldse kaduma elustiilist)Targad toitumisharjumusedMõistlik seksuaalkäitumineTark tarbimine (vähe kahjustavaid aineid)Psüühilise tasakaalu säilitamineSuurepärane uniPiisav aga mitte liiga jõuline kehaline koormus.
Kust seda kõike siis võtta ja millest alustada?Proovime oma postitustes kajastada kõiki viljakuse seisukohalt olulisi momente elustiilis ja refereerida raskeid aga tõenduspõhiseid teadmisi "õhtuse vestluse" vormi.
Alustaksime Eestis palavikuliselt põlevast huvist toitude vastu. Hunnitu blogide ja retseptikogude hulk ja teemalehtede arvukus annab selleks ajendi. Sealt saab igaüks valida endale sobivad tasakaalustavad toitumisharjumused. Aga meil on kõik ikka viljakuse võtmes 🙂 ehk siis mida toidus silmas pidada, kui tahaks lapse saamisele ja lapse tervisele juba väga varakult kaasa aidata.

Alustuseks jagame toidu olulisteks komponentideks:
1. Makroelemendid e. toitained- suured ja uhked toitained: süsivesikud; rasvad, valgud ja ka vesi. Neist kaks esimest, mis naisi enim hirmul hoiavad, on tegelikult meie keha energia allikad ja lisaresursside e. tagavarade kogujad. Põhiainevahetuse alustalad.
2.Mikroelemendid- e. mikrobioelemendid on mineraalained, mida me vajame õigupoolest väga väikestes kogustes, aga vajame neid pidevalt, et elukvaliteet oleks väga hea. Tihedad koostööpartnerid ainevahetuses, et hoida korras immuunsüsteem, närvisüsteem, erinevad rakutüübid, mis meie kehas esindatud. Mugav toidusedel kipub nende poolest vaene olema (see, mida me kiirelt saame kaasa haarata ja mida on mugav autos süüa).
Viljakuse seisukohalt saame jagada nende vajaduse etappideks:
1. viljastumise eelne periood
2. viljastumine ja implantatsioon (viljastunud munaraku kinnitumine emakaõõnde)
3. platsenta moodustumine
4. viljastunud munaraku areng terveks looteks
Esimene periood- viljastumise eelne periood
Tõenäoliselt on siiski juba üsna suur hulk naisi, kes on kuulnud ja kellele naistearstid on soovitanud lisada olulisi mineraalaineid ka sünteetiliste preparaatidena, kui planeeritakse lapsesaamist. Või on sõbranna tarbinud värvilisest karbist toidulisandeid, mida juba lapsetegemise ajal võetakse.
Põhjus ongi selles, et kohe kirjeldatud mikroelemente ja vitamiine ei tohiks juba raseduse eelselt nappida naise kehas, vaid on hea, kui laps on planeeritud, siis neid isegi juurde võetakse.
Sünteetiliste toidulisandite tarbimine peaks olema aga kooskõlas spetsialistidega, sest vajaliku ja liigse koguse vahe on mikroelementide korral väike. Teise võimalusena loe tegelikult ka läbi see, mis pakendile kirjutatud ja pakendi sisse kaasa on pandud!
Kindlasti on kasulikum oma toitumine korraldada nii, et vajalikud mikroelemendid oleks esindatud. Seega, kus need kasulikud mikroelemendid end toidus peidavad?
I Foolhape
Foolhape on vesilahustuv vitamiin B9, mis tegutseb meie keha peenimate struktuuride ja nende toimimise kaitsjana. Aitab kaasa DNA (pärilikkuseaine) sünteesimisel, korrektsele rakkude jagunemisele, kaitseb rakke ümbritsevaid membraane. Foolhape on väga tõhus kaitse oksüdatiivse stressi vastu. Oksüdatiivne stress ehk vabad radikaalid (jääkained) tekivad meie enda rakkude ainevahetuse tulemusena, ja mida peaks kahjutuks muutma.
Miks see kõik nii tähtis on? Kujutage ette, et teie kehal on vaja lisaks teile eluliste funktsioonide kindlustamiseks toime tulla tekkinud uue eluga. Hetkel mil naine ise veel oma rasedusest ei teagi, toimuvad üliolulised protsessid- justnimelt rakujagunemise ja DNA tasandil. On parem kui me ei tea, mis kõik valesti võib minna, vaid teeme ise kõik selleks, et oleks piisavalt materjali meie kehas, et kõik läheks õigesti. Rakud jaguneksid õigesti ja täpselt selleks, milleks neid hiljem vaja on ja, et see saaks juhtuda ilma suuremate vigadeta. Näiteks juba loote algfaasis väljakujunev neuraaltoru – millest hiljem saab alguse kogu meie närvisüsteem – vajab perfektseks kujunemiseks foolhappe piisavat olemasolu.
Nagu mainisime, konsulteeri septsialistiga, sest tõenäoliselt on hea kui võtad lapseplaneerimise ajal juurde sünteetilisi preparaate, aga jälgi pidevalt, et su igapäevane toit sisaldaks järgnevaid komponente:
Rohelised lehtviljad ja aedviljad (ära noki võileiva pealt peterselli ära, pista see suhu:) ) – salatilehed, petersellid, spinat, porrulauk, spargelkapsas, rooskapsas, paprika, herned, oadPuuviljad – eriti maasikad, tsitrusviljad ja kõik ülejäänud puuviljad, marjadTeraviljatooted – leib, täistera tooted, pärmi sisaldavad teraviljatootedLoomsed tooted – maks, munad
Pea meeles, et foolhape laguneb liigse töötlemise tulemusena kergesti, näiteks keetmise käigus. Leht ja köögivilju võiks tarbida toorelt või aurutatult.
Allikaid foolhappe jaoks on palju ja maasikaid peaks enamus eestlastele meeldima suvel süüa. Kuna aga suvi on möödunud siis nüüd spinatit kokkama!