Viljatusravi on kallis. See hõlmab endas munarakkude arvu suurendamist ja nende kogumist, viljastamist ja embrüo(te) emakasse siirdamist ning vajalikke ravimeid munarakkude küpsemise ning hiljem raseduse toetamiseks. Kuigi täpne summa sõltub individuaalsest raviplaanist, on minimaalne kulu viljatusravi ühele tsüklile ja ravimitele suurusjärgus 1500-2000 eurot, kuid munarakudoonori kasutamisel kasvab hind vähemalt kolmekordseks (4500+ eurot).
Õnneks tasub Eesti Haigekassa kuni 40 aastaste (k.a) ravikindlustatud naiste viljatusravi eest ning hüvitab kulutused ravimitele kuni 639,12€ ulatuses, nii et patsient peab tasuma vaid tavapärase 5 eurot visiiditasu. Kompensatsiooni saamise eelduseks on patsiendi kirjalik avaldus ja raviarve esitamine Haigekassale. Hüvitis makstakse välja tagantjärele ning neli korda aastas. Vajalikku infot leiab rohkem Haigekassa lehelt: https://www.haigekassa.ee/et/inimesele/rahalised-huvitised/kunstliku-viljastamisega-seotud-ravimihuvitis. Tähelepanu – doonorrakkude (muna- ja seemnerakud) kasutamise eest tuleb ise maksta ning seda Haigekassa ei kompenseeri. Hindade suurusjärk vastavalt 2000-3000 või 300-400 eurot).
Lisaks doonorrakkude ostmisele tuleb ka vajalikud ravimid enne kompensatsiooni saamist ise välja osta. Ka juhtudel, kui viljatusravil ollakse erakliinikus või patsient on 41-aastane või vanem, tuleb teha isiklikke investeeringuid. Alati ei pruugi last igatseval paaril olla piisavalt vaba raha. Üheks võimaluseks kehavälist viljastamist rahastada, on kasutada tarbimis- ehk väikelaenu. Lisaks mitmetele laenu pakkuvatele pankadele, saab vajalikku summat taotleda ka teistelt finantseerimisettevõtetelt. Näiteks pakub sihtotstarbelist laenu ettevõte MediCredit, mis on spetsialiseerunud meditsiiniprotseduuride rahastamisele. See tähendab, et MediCrediti laenuga saab finantseerida ootamatuid ja kiireloomulisi arstivisiite, pöörduda tasulise eriarsti poole, rahastada viljatusravi. Rohkem infot: https://www.medicredit.ee/. Tegemist on võimalusega soovitu saavutamiseks olukorras, kus vaba raha jääb puudu. Siiski tasub eelnevalt oma vajadused ja võimalused läbi mõelda, kuna iga laen on finantskohustus. Siiski tasub eelnevalt oma vajadused ja võimalused läbi mõelda, kuna iga laen on finantskohustus.

Seetõttu on esmane samm viljakuskliiniku konsultatsiooniaja broneerimine (tee seda näiteks siin: http://www.fertilityclinicnordic.com/) ning täpsema info saamine sobiva raviplaani ja personaalse viljatusravi hinna kohta.
Mõistlikku pereplaneerimist!