Eneseareng, hea karääri võimalus kiiresti kasvavas ettevõttes, uus õppeaasta ülikoolis, huvitav praktikavõimalus välismaal. Partner puudub ja Tinder ei ole toonud oodatud kvaliteeti. Olulisi, igati põhjendatud põhjusi on piisavalt, miks naised lükkavad esimese lapse saamist edasi.
Kahjuks nendele, kes soovivad tulevikus last saada võib edaslükkamine põhjustada ületamatuid probleeme. Oleme olukorras, kus 15% paaridest vajavad viljatusravi ning kogu karjääri vältel kogutud raha viiakse kliinikusse.
Mida saad sa enda jaoks teha praegu ja kohe, et vähendada riski tulevikus? Võimalusi on mitu, üks neist on munarakkude külmutamine tulevikuks.
Munarakkude külmutamine on protsess, kus naised loovutavad 10-15 munarakku, mis vitrifikatsiooni (ülikiire külmutamise) meetodil säilitatakse. Külmsäilitamise aeg ei ole piiratud, sõltub kui kaua naine soovib neid külmas hoida, kasvõi 10+ aastat.
Kui naine soovib rasestuda kasutades külmutatud munarakke, siis rakud sulatatakse, viljastatakse ja siirdatakse embrüodena emakasse. Siinkohal on oluline mõista, et rakkude kvaliteet sõltub vanusest, mil rakud külmutati ja mitte naise vanusest embrüo siirdamise ajal. Teisiõnu, mida varem külmutad, seda suurem tõenäosus rasestuda, sest tegemist on "noorema" sinuga. Lisaks vanuse aspektile, ei ole need munarakud kaasas käinud pidude, unetute ööde ja tööstressiga.
Kindlasti ei ole tegemist 100%-lise garantiiga ja protsess ei ole ülilihtne. Protsess võib kesta mitu kuud, tutvustame seda detailsemalt järgmistes postitustes.
Tihti küsitakse, millal on kõige õigem aeg munarakkude külmutamiseks? Seaduse järgi võib seda teha juba 18-ndast eluaastast. Siiski embrüoloogid soovitavad sotsiaalsetel põhjustel külmutada alates 30-ndast eluaastast, sest just 30-ndates algab suur langus viljakuses. Üle 35-aastastele naistele, kes soovivad kunagi peret luua, soovitatakse seda juba tungivalt. Hetkel kõige sagedamini külmutavad naised vanuses 37.
Enne 30-ndat eluaastat on soovituslik külmutada meditsiinilistel põhjustel. Näiteks siis kui on põetud mõnda haigust, mis viljatust võivad põhjustada. Ülevaate riskidest teeme järgmistes positustes.

Lugedes artikleid jääb silma meeletu protseduuri hind. Kui Ameerika hinnad munarakkude külmutamisele võtavad seest jahedaks, siis Eestis olukord ei ole niivõrd hull. Protseduuri hind Eestis jääb 2900 Euro kanti, millele lisanduvad aastased säilitamise hinnad. et alternatiiviks on tulevikus läbida poole kallemaid viljatusravi protseduure.
Kui soovid külmutamise teemal konsulteerida eriala spetsialistiga, võta meiega ühendust. Hoolitseme selle eest, et saad enda jaoks vajaliku info.
Seniks, loe paari artiklit külmutamisest: http://www.newyorker.com/news/daily-comment/facebook-apple-egg-freezing-benefits
Kas teie külmutaksite oma munarakud? Mis takistaks ja mis innustaks?