Meeste viljakuse hindamine toimub kaudselt spermaproovi alusel. Visuaalselt ei saa naine ega mees hinnata seda, kas mehel on viljakusnäitajatega probleeme. See tähendab, et tavaliselt toimub vahekord, erektsioon ja ejakuleerimine normaalselt isegi siis, kui seemnevedelikus on vähenenud seemnerakkude liikuvus või arv.
Spermaproovi andmiseks tuleb reeglina panna aeg androloogia keskusesse ning kokkulepitud ajal on mehel võimalik spetsiaalses ruumis (või tavalises WC-s) topsi ejakuleerida. Kui see variant ei sobi, on tavaliselt lubatud ka kodus ejakuleerida ning siis võimalikult kiiresti ja põues (st, soojas) sperma kliinikusse vastava töötajani toimetada.
Sperma veeldub toatemperatuuril 20-30 minutit, enne kui seda analüüsima hakatakse. Seejärel hindab spetsialist seemnerakkude arvu ja liikuvust, sperma mahtu, värvi, viskoossust. Maailma Terviseorganisatsiooni poolt sätestatud nõudmiste kohaselt on tavapärases seemnevedelikus vähemalt 40 miljonit seemnerakku milliliitris. Munarakuni jõudmise seisukohalt on hästi oluline ka see, kuidas spermid edasi liiguvad. Nimelt, ca 40% spermidest peaks liikuma suhteliselt jõudsalt edasi (otsivad munarakku, nimetatakse A+B liikuvuseks), ülejäänud ~60% spermidest aga tiirutavad ümber iseenda või on liikumise lõpetanud (vastavalt C ja D liikumine). Protsendid võivad erinevatel päevadel isegi ühe mehe lõikes varieeruda ning samuti mõjutab liikuvust see, kui palju on möödunud viimasest seemnepurskest. Seemnerakkudel võtab uuenemine aega paar päeva, nii et igapäevaselt vahekorras olles ei jõua tekkida niipalju uusi seemnerakke, samas liiga pikk (üle nädalane) paus tõstab liikumatute seemnerakkude hulka, mis ei jõua munarakuni.
Veel vaadatakse laboris ka seemnevedeliku rakulist koosseisu, eraldi rõhuasetusega põletikurakkudel. Nii jõuab meestearst märgata ka potentsiaalseid probleeme. Järgnevas postituses räägimegi meestepoolse viljatuse põhjustest lähemalt.
Loe ka eelmist postitust viljastumise põhitõdedest (millal seksida, millal ollakse viljakas ja veidi lähemalt seemnerakkude kujust-liikumisest): http://www.viljakus.ee/#!Viljastumise-põhitõed-mida-pead-teadma-meeste-viljakusest/f61ta/566583db0cf256f068fd0f01.