Viljakusprobleemi tasub kahtlustama hakata siis, kui aasta aega on ebaõnnestunult üritatud last saada. Üldjoontes on põhjused meeste-naiste vahel võrdselt jagunenud ning ca 20% juhtudest jäävad rasestumist takistavad tegurid ebaselgeks. Naisepoolses viljatuses on roll nii vanusel, geneetikal ja keskkonnal kui ka hormonaalsetel ja füüsilistel probleemidel. Käesolev postitus toob välja sagedasemad meditsiinilised viljatusprobleemide põhjused.
1. Munajuhade ja emaka limaskesta kahjustus
Kahjustuste põhjuseks on sageli põletikud, mida enamasti põhjustavad seksuaalsel teel levivad haigused.Läbitud operatsioonide tulemusena võivad olla moodustunud sidekoe liited väikse vaagna piirkonnas.Kahjustunud või sulgunud munajuha korral ei ole võimalik munaraku viljastumine mehaanilise takistuse tõttu.Emaka limaskesta ehk endomeetriumi kahjustused (põletikud, läbitud operatsioonid) takistavad embrüo kinnitumist emaka limaskestale ja seega ka raseduse tekkimist.
2. Munarakkude küpsemise ja munasarjast vabanemise häired
Munarakkude küpsemine toimub munasarjades peamiselt kahe ajuripatsi hormooni toimel: FSH ehk folliikuleid stimuleeriv hormoon ja LH ehk luteiniseeriv hormoon. FSH kutsub esile munarakule vajaliku folliikuli kasvamise ja LH aitab kaasa munaraku küpsemisele ja munasarjast vabanemisele ehk ovulatsioonile.
Naise viljatus võib olla tingitud erinevate hormoonide regulatsiooni häiretest.
Sagedaseim naise viljatust põhjustav hormonaalne häire on polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS), mille korral on häiritud munasarja folliikulite lõplik küpsemine.
3. Endometrioos
Endometrioos on haigus, mille korral emaka limaskest asetseb väikeste kolletena väljaspool emakaõõnt. Endometrioosi kolded tekitavad kahjustusi munasarjadele ja võivad põhjustada munajuhade sulgust. Endometrioosiga kaasnevad muutused koevedelikes kahjustavad nii munarakke kui ka väga varases järgus embrüot.
4. Väga sitke emakakaela lima
Liiga sitkest limast ei pääse spermid munajuhasse. Sageli on abi kunstlikust viljastamisest.

Helgema noodiga lõpetamiseks mõni märksõna ka viljakuse säilitamiseks:
Tupe mikrofloorat aitab korras hoida tasakaalustatud toitumine, põletikkude vältimine-väljaravimine, tupe pesemine puhta vee või spetsiaalse pesuvahendiga, samuti pesemine enne-pärast vahekordaNormaalkaal, korras tervis ja regulaarne naistearsti külastamineSuitsetamise ja alkoholitarbimise piiramineLapse saamine enne ~35-ndat eluaastatVähem stressi-muretsemist ja rohkem elust mõnu tundmist