Paljud suguhaigused kulgevad ilma kaebusi tekitamata, mistõttu tasuks lisaks turvalisele seksuaalkäitumisele end ka regulaarselt testida. Millised on levinumad suguhaigused ning millised on nende haigustunnused? 1. KLAMÜÜDIA
Peamiselt põhjustab klamüüdiabakter meestel kusiti ja naistel emakakaela põletikku. Haigus võib aga kahjustada ka neelu, pärasoolt ja kusepõit. Klamüüdiale on väga iseloomulik haigustunnusteta kulg. Haigustunnusteta kulgeb klamüüdianakkus 75%-l nakatunud naistest ja 50%-l nakatunud meestest. Ravimata juhtudel võib klamüüdia põhjustada tõsiseid tüsistusi ja kaugtagajärgi – viljatus ja kroonilised kõhuvalud naistel ning eesnäärmepõletik meestel.
2. TRIHHOMONOOS
Trihhomonoos on sugulisel teel leviv nakkushaigus, mille tekitajaks on algloom nimega . Naistel põhjustab nakkus peamiselt tupepõletikku, mis väljendub tupe limaskesta turses ja punetuses. Võivad esineda sümptomid, nagu kihelustunne välissuguelunditel, rohke vahutav halvalõhnaline voolus tupest või kusitist, valulikkus urineerimisel ja valulik suguühe. Umbes neljandikul nakatunud naistest haigustunnuseid ei esine. Meestel avaldub trihhomonoos kusitipõletikuna. Iseloomulikud haigustunnused on rohke läbipaistev eritis ja valulikkus urineerimisel. Enamusel trihhomonoosi nakatunud meestest ei esine haigustunnuseid.
3. GENITAALHERPES
Genitaalherpes on sugulisel teel leviv Herpes viirusnakkus. Herpese viiruseid on kahte tüüpi – Herpes simplex virus 1 (HSV1) ja Herpes simplex virus 2 (HSV2). Enamiku genitaalherpese juhte on põhjustanud HSV2. HSV1 viirustüüp tekitab tavaliselt kahjustusi huultel (ohatis), suu limaskestadel või silmades, kuid võib oraalseksi kaudu kanduda ka suguelundite piirkonda. Genitaalherpesele on iseloomulikud nii naistel kui meestel suguelunditele tekkivad punetavad valulikud väikesed villid, mis mõne päeva pärast lõhkevad ning mõne päeva kuni nädala jooksul ise paranevad. Genitaalherpese esmase haigushoo korral on naistel tavaliselt villikestest ja haavanditest haaratud nii suured häbememokad, tupp kui ka emakakael. Meestel võivad villid ning haavandid paikneda mitte üksnes suguelundi peal, vaid ka kusitis. Võib kaasneda üldine nõrkus, palavik, lihasvalu ning valulikkus urineerimisel.
4. INIMESE PAPILLOOMVIIRUS EHK HPV
HPV on levinud viirus, millega nakatuvad nii mehed kui naised. Papilloomviirusi on üle saja tüübi. Enamus HPV alatüüpidest on ohutud, ei põhjusta haigusnähte ja taanduvad iseeneslikult. Ligikaudu 30 HPV alatüüpi põhjustavad genitaalpiirkonna nakkusi ja neid nimetatakse seetõttu suguelundite HPVks. Osa neist võivad põhjustada emakakaelavähki või emakakaela epiteelirakkude muutusi, millest võib tekkida kasvaja. Osa alatüüpe aga on madala riskiastmega ning võivad põhjustada kondüloome nii naistel kui meestel ja emakakaela healoomulisi muutusi, mis ei arene vähkkasvajaks. Kuna paljudel viirusega nakatunud inimestel haigusnähud või kaebused puuduvad, kannavad nad viirust edasi ise seda teadmata. Mehed nakatuvad ja on viiruse edasikandjad. Meestel seostatakse papiloomiviirust kondüloomide, peenise- ja pärakukasvajatega. Nakkuse avastamisel ei saa süüdistada oma viimast partnerit, sest nakkus püsib organismis aastaid ja nakatumine võis toimuda isegi mitukümmend aastat tagasi. Parimat kaitset sugulisel teel edasikantavate haiguste vastu pakub kondoom. Paraku kaitseb kondoom HPV nakkuse eest vaid osaliselt, sest HPV ei kandu edasi mitte kehavedelikega, nagu teised sugulisel teel levivad mikroorganismid, vaid puutekontakti abil. Pealegi paiknevad viirused nii suguelunditel kui ka nahal suguelundite ümbruses – kõhul ja reitel, isegi sõrmedel.
5. GONORRÖA
Gonorröa on sugulisel teel leviv haigus, mille põhjustajaks on bakter nimega ehk gonokokk. Peamiselt põhjustab gonokokk meestel kusiti ja naistel emakakaela põletikku. Haigus võib aga kahjustada ka neelu, pärasoolt, kusepõit. Naistel on kõige sagedasemad kaebused halvalõhnaline voolus tupest, kaasneda võib ka sisemiste suguteede (emakas, munajuhad, munasarjad) põletik, mille tunnusteks on valu alakõhus, kehatemperatuuri tõus või ka kuseteede põletik, millest annavad tunnistust urineerimise sagenemine ja valulikkus. Emakakaela haigestumise korral võib esineda veritsust tupest, veritsus võib tekkida ka peale vahekorda või selle ajal. Pärasoole põletiku tunnuseks võivad nii naistel kui ka meestel olla valulikkus pärasooles, valulikkus roojamise ajal, eritis pärasoolest või sügelus päraku piirkonnas. Meestel on kõige sagedasemad haigustunnused põletav valu urineerimisel ja mädaeritus kusitist. Vahel võib olla kaebuseks ainult valulik urineerimine. Gonokokid võivad mõnikord kusitist levida kaugemale kuse-suguteedesse ja põhjustada eesnäärme, seemnepõiekeste ja munandimanuste põletikku. Oluline on siiski rõhutada, et umbes pooltel kõigist nakatunud naistest ja 10-20%-l nakatunud meestest ei esine mingeid haigustunnuseid.
6. SÜÜFILIS
Süüfilise tekitajaks on spiraalikujuline bakter nimega . Süüfilis on üks tuntumaid ja samas ka kardetumaid sugulisel teel levivaid haigusi, millel on kolm erinevat haigusstaadiumi. Haiguse esimeses staadiumis tekivad nakatumiskohale (tavaliselt suguelunditele, anaal- ja oraalseksi puhul ka huultele, kurgukaartele ja päraku ümber) valutu kõva koega haavandid, mis on väga nakkusohtlikud. Mõne nädala möödudes kaovad haavandid iseenesest, haigus jääb aga organismi püsima. Paari kuu pärast ilmnevad süüfilise teise staadiumi tunnused: mittesügelev nahalööve kehal, peopesades ja jalataldadel. Needki haigusnähud kaovad iseenesest. Edasi võib süüfilise tekitaja elada organismis aastaid nn. varjatud süüfilisena ja sel juhul puuduvad igasugused välised haigustunnused. Vaatamata sümptomite puudumisele on haigestunud inimene väga nakkusohtlik! Selline nakkushaiguse kandlus võib viia süüfilise kolmanda staadiumini. Süüfilis kahjustab siis juba oluliselt närvisüsteemi ja südant, põhjustades invaliidistumist. Kahjustused võivad tekkida ka luudesse ja kõhrkoesse, mille tagajärjel need koed hävivad. Süüfilise esmased tunnused haavandid võivad jääda märkamata, kuna need on enamasti valutud ja võivad kaduda kiiresti. Samuti võib esineda juhtumeid, kus haavandit ja nahalöövet ei tekigi. Kuna tegemist on raskelt kulgeva haigusega, siis peavad ravi saama kõik seksuaalpartnerid. Süüfilis põhjustab arenguhäireid lootele, seega on oluline, et kõik rasedad kontrolliksid ennast süüfilise tekitaja suhtes.
7. INIMESE IMMUUNPUUDULIKKUSE VIIRUS EHK HIV
HIV on inimese immuunsüsteemi hävitav viirus, mis põhjustab AIDS-i ja mille vastu pole tõhusat ravi. Immuunsüsteem kaitseb keha haiguste vastu ja HIV-i tulemusena muutub organism nakkustekitajatele eriti vastuvõtlikuks. Inimest, kellel on testimisega leitud HIV-i antikehad, nimetatakse HIV-positiivseks. Inimest, kellel ei ole leitud HIV-i antikehasid, nimetatakse HIV-negatiivseks. Inimesed võivad kanda HIV-i mitmeid aastaid, ilma et nad haigeks jääksid. HIV levib vere, menstruatsioonivere, sperma, eelsperma, tupevedelike ja rinnapiima kaudu. Inimene nakatub HIV-i ainult sel juhul kui viirus satub tema veresüsteemi ehk vereringesse.
AIDS (ehk omandatud immuunsuspuudulikkuse sündroom on haigus, mis hävitab keha võime võidelda haiguste ja nakkustega. Siis on inimese immuunsüsteem kaotanud vastupanuvõime ja kui AIDS-is olev inimene nakatub mingisse haigusesse, näiteks tuberkuloosi, siis paranemislootus on väike.