2016. aasta alguses avatud viljakuse säilitamisele ning viljakusprobleemide ravile spetsialiseerunud erakliinik Fertility Clinic Nordic (http://www.fertilityclinicnordic.com/) võimaldab nii naistel kui meestel oma viljakust testida. Järgnevalt on lähemalt juttu viljakuse testimisest ning sellega seoses sagedamini esinevatest küsimustest.
1. MIS ON VILJAKUS JA VILJATUS?
Viljakus tähendab võimet saada lapsi. Alla 30-aastase regulaarse sugueluga terve naise tõenäosus igal kuul rasestumiseks on 25 protsenti. Üle 40 aastaselt jääb see tõenäosus alla viie protsendi.
Viljatus tähendab, et mees on sigimisvõimetu või naisel ei õnnestu (~ aasta jooksul) rasestuda/rasedused katkevad. Sageli on sellisel puhul võimalik leida lahendus kunstliku viljastamise abil.
2. MIS ON VILJAKUSE HINDAMISE TEST?
Viljakuse hindamine tähendab mitmesuguste parameetrite uurimist eesmärgiga hinnata viljakust ja tõenäosust rasestuda.
Mehe puhul on viljakuse hindamine kiire ja lihtne – laborandile edastatakse topsike spermaga ning hinnatakse seemnerakkude kogust, liikuvust ja kuju (loe lähemalt siit: http://www.viljakus.ee/#!Kuidas-mõõta-mehe-viljakust/f61ta/5719f3460cf2b05e61f81735).
Naise viljakuse hindamine on olemuselt keerukam ja sisaldab ovulatsiooni jälgimist, munajuhade ja emaka ultraheliga hindamist ning mitmesuguste hormoonide analüüsimist verest.
Viljakuse hindamise testi raames pakutakse mitmesuguseid uuringuid, sinna hulka kuuluvad näiteks vestlus, günekoloogiline läbivaatus, vereanalüüsid, munajuha- ja ultraheliuuring. Eelneva põhjal hinnatakse ka munasarjade reservi ehk seda, kui palju kvaliteetseid munarakke võiks naisel järel olla. Ovariaalset reservi mõjutavad geneetilised tegurid, keskkond, vanus.
Esmasel arstivisiidil arutatakse läbi meditsiiniline ajalugu ja elustiili valikud – st, räägitakse kasutatud rasestumisvastastest vahenditest, menstruatsioonist, eelnevatest rasedustest, seksuaalharjumustest, võetud ravimitest ja läbitud operatsioonidest. Selle tulemusel koostatakse koos arstiga igale naisele just tema individuaalseid vajadusi ja tervist silmas pidades uuringute plaan – kõiki uuringuid pole igaühele vaja, samuti on kohati mõistlik rakendada spetsiifilisemaid protseduure (laparoskoopia, hüsteroskoopia jne). Viljakuse testimise hind sõltub tehtavate analüüside ja protseduuride hulgast.
3. MIKS PEAKS VILJAKUST HINDAMA?
Vanusega muutuvad naise munarakkude kvaliteet ja kvantiteet. Lisaks hormonaalsetele muutustele tõuseb vananedes ka mitmete haiguste risk, mis võivad viljakust kahandada. Viljakust soovitatakse testida, kui on kahtlusi viljakuses, on ilmnenud häireid menstruaaltsüklis, esinenud valusid alakõhus või kui soovitakse kindlustunnet enne raseduse planeerimist.
4. KES VÕIKS EELKÕIGE OMA VILJAKUST TESTIDA?
Üle 30 aastased naised, kes pole veel sünnitanudÜle 30 aastased naised, kelle menstruatsioon on ebaregulaarne või valulik35-40 aastased naised, kes sünnitasid viimati enam 10 aasta eestNaised, kes pole aastase proovimise järel rasestunudMunasarjade operatsiooni läbinud naised
5. MIDA VILJAKUSE TESTI TEOSTANUD NAINE TEADA SAAB?
Naine saab infot selle kohta,
milline on munasarjade reserv ehk kui palju munarakke on järelmilline on prognoos 5 aasta jooksul lapsi saadakas esineb endometrioosi/kasvajaid vmtkas oleks vajalik viljakust säilitada munarakkude või embrüote külmutamise abil. Näiteks enne pahaloomuliste kasvajate operatsioone, keemiaravi või radioloogilist ravi on võimalik rakud säilitada, seda nii meestel kui ka naistel. See on sageli ainus võimalus geneetilise lapse saamiseks.kas esineb vajadus ravimite, operatsiooni, kunstliku viljastamise järele.
6. MILLEGA ARVESTADA VILJAKUSE TESTI TEGEMA MINNES?
Testimiseks on parim aeg menstruatsiooni 3.-5. päev. Soovitav on eelnevalt mitte tarbida ravimeid (sh rasestumisvastaseid vahendeid) ega toidulisandeid ning olla 6 tundi söömata-joomata. Kolm päeva varem võiks ka seksist hoiduda.
Kontakt: Pärnu mnt 67A, 7. korrus; Tallinn, Eesti.
Registreerumine ning lisainfo reception@ivfnordic.com või telefonil 607 0017 (E-R 10.00-16.00).