Munarakudoonor


Iga kuues paar vajab lapse saamisel abi. Seetõttu  on abivajajaid alati rohkem kui sugurakkude loovutajaid. Mõtle sellele, et doonorlus on heategu, mis aitab tõeks saada soovil, mida kuidagi teisiti täita ei õnnestu.

Doonoriks olemine on suuremeelne tegu teise inimese hüvanguks ja doonori poolt loovutatu on suurimaks kingituseks abivajajale. Tänapäeval on võimalik mitmeid tõsiseid terviseprobleeme doonorrakke, kudesid ja elundeid kasutades edukalt lahendada.  Erandiks ei ole ka lastetusravi. Viljatusel on palju erinevaid põhjusi, kuid teadmine, et lapse saamiseks puuduvad vajalikud rakud, on psühholoogiliselt ja emotsionaalselt eriti raske. Pärast mitmeid ebaõnnestunud katseid last saada on  lootusetuse tunne kerge tekkima.

Munarakudoonor võib olla 18-35 aasta vanune vaimselt ja füüsiliselt terve naine. Mõiste „vaimselt ja füüsiliselt terve“ tähendab seda, et munarakudoonorlusest huvitatud isiku tervislik seisund peab vastama kindlaksmääratud nõuetele. Kui soovite osaleda munarakudoonorina viljatute paaride aitamisel, registreerige end esimesele visiidile. Teile selgitatakse osalemiseks vajalikke tingimusi ja täidetakse Munarakudoonori terviseankeet, mille põhjal saab esmase ülevaate, kas Teie tervislik seisund võimaldab munarakudoonoriks olemist.  Seejärel võetakse Teiega ühendust ja lepitakse kokku aeg, et läbida osalemisega seotud nõustamine ja naistearsti tervisekontroll. Kui olete munaraku loovutamise protsessi suhtes täielikult informeeritud ning kõik tervisenäitajad ja vajalikud analüüsid on korras, sõlmitakse Teiega munarakudoonori leping.

„Loovutatud munarakk ja seemnerakk
on sageli ainus võimalus“
Author

Mis on munarakudoonorlus ja millega pean arvestama

Munarakudoonorlus tähendab doonoriks olemise ajal enam kui ühe munaraku loovutamist lastetule paarile. Loomuliku tsükli ajal tekib naisel igakuiselt munasarja üks folliikel ja küpseb üks munarakk. Mitmete munarakkude üheaegne küpsemine saavutatakse munasarjade stimulatsiooniga, milleks kasutatakse erinevaid hormoonpreparaate. Munasarjade hormoonstimulatsioon kestab ligikaudu 1,5-2 nädalatja munarakudoonor käib stimulatsiooni ajal 2-3 korda viljatusravi arsti juures ultrahelikontrollis.

Munarakkude loovutamiseks on vajalik folliikulite punktsiooni protseduur. Munasarja folliikulitest munarakkude kogumine toimub ultraheli kontrolli abil. Loovutatud munarakud viljastatakse ja neist kasvavad laboritingimustes embrüod. Munasarjade punktsioon on anesteesias (veenisisene narkoos) tehtav protseduur. Protseduuriga võib kaasneda ebamugavustunne alakõhus, vähene vereeritus tupest ja valulikkus. Need nähud on mööduvad. Tõsisema tüsistusenavõibmunasarjade hormoonstimulatsiooni tulemusena tekkida harvadel juhtudel munasarjade hüperstimulatsiooni sündroom. Munarakkude saamiseks kasutatavad hormoonravimid võivad põhjustada liigse koevedeliku kogunemist kehaõõntesse (peamiselt kõhuõõnde). Seoses kehavedelike tasakaaluhäiretega tekib vedelikupuudus ja häired vere hüübimissüsteemis (trombide teke). Raskematel juhtudel on vajalik haiglaravi. Munasarjade hüperstimulatsiooni sündroom on harvaesinev tüsistus, kuid meie kohustuseks on Teid sellest teavitada.

Milleks on vaja munarakudoonorlust

Võimalik viljatuse põhjus on teada 90% juhtudel. Tuvastatud viljatusega paaridest on 1/3 juhtudel viljatus põhjustatud naisepoolselt, 1/3 juhtudel mehepoolselt ja 1/3 juhtudel mõlemapoolselt. 10 % juhtudel jääb viljatuse põhjus selgusetuks. 
Eelkõige vajavad munarakudoonorite abi paarid, kelle lastetuse põhjuseks on naisepoolne viljatus (polütsüstiliste munasarjade sündroom, ovariaalne puudulikkus, kirurgiliselt eemaldatud munasarjad). 
Järjest aktuaalsemaks muutub munarakkude reservi vähenemine. Pere loomise ja laste saamisega alustatakse tänapäeval hiljem. Vanuse lisandudes väheneb naise viljakus, lisaks sellele suureneb elu jooksul risk erinevate viljatust põhjustavate haiguste tekkeks.
Viljatusravi õnnestumise tõenäosus on vaid 30%. Doonormunarakkude kasutamine on näidustatud ka pärast mitmete ebaõnnestunud viljatusravi protseduuride läbimist ja suurendab rasestumise võimalust mõlemapoolse või selgusetu viljatuse korral.

„Doonormunarakk annab võimaluse kogeda loomulike protsesse naise elus nagu rasedus ja sünnitus“
Author

Seadusandlus


Eestis on munarakudoonorlust reguleerivaks seaduseks „ Kehavälise viljastamise ja embrüokaitse seadus“.  Seaduse kohaselt on Eestis lubatud doonormunarakkude kasutamine viljatusravi protseduurides.

Anonüümse  doonori korral on viljatusravi läbival paaril õigus teada doonori üldiseid bioloogilisi andmeid – vanus, pikkus, kehaehitus, juuste värv, silmade värv, nahavärv, veregrupp ja reesusfaktor –  ning sotsiaalseid andmeid – rahvus, haridus, perekonnaseis ja laste olemasolu. Eesti seadusandluse kohaselt on sugurakudoonoril (munaraku- ja seemnerakudoonor) õigus saada rahalist hüvitist. Munarakudoonorluse eest doonorile makstav hüvitis on 700€.

„Sugurakudoonorlus on Eestis anonüümne, välja arvatud juhul, kui munarakkude loovutajaks on sugulane või tuttav. Munarakudoonorlus ei ole lastetuse põhjustajaks“
Author

Teadmiseks

  • Kas munarakudoonorlus vähendab võimalust last saada?

Füsioloogiliselt hävib ühes kuus sadu munarakke, mis kunagi ei jõua küpsemise faasi. Ovuleerunud munarakkudest kasutab naine tänapäeval lapse saamiseks keskmiselt vaid 2-3 munarakku 2-3 lapse saamiseks. Üha enam on peresid, kus kasvab 1 laps.
Doonormunarakkude saamise eesmärgil ette võetud hormoonstimulatsioon ja munarakkude kogumise protseduur ei põhjusta hilisemat lastetust.

  • Kas munarakudoonorlus on meditsiiniliselt ohtlik?

Nagu iga meditsiinilise protseduuriga võivad munasarjade punktsiooniga kaasneda riskid. Arst jagab selgitusi doonorlusega seotud võimalike riskide ja nende ennetamise kohta. Üheks doonorlusega seotud meditsiiniliseks riskiks on munasarjade hüperstimulatsioon (0.2-0.7%. Allikas: Tervise Arengu Instituut), mis tähendab, et munasarjad reageerivad hormoonravimitele väga ägedalt. Hüperstimulatsiooni ennetamiseks on oluline järgida täpselt arsti poolt määratud raviskeemi ning käia määratud ultraheliuuringutel.

  • Kas hormoonstimulatsioon suurendab kasvajate tekkimise riski?

Praeguste teaduslike uurimistulemuste alusel ei saa väita, nagu põhjustaks hormoonstimulatsiooni ravimite kasutamine pahaloomulisi kasvajaid.

  • Kas seksuaalelu on munasarjade hormoonstimulatsiooni ajal lubatud?

Hormoonstimulatsiooni ajal peaks hoiduma seksuaalelust, kindlasti ei tohiks olla kaitsmata vahekorras.

Registreeru vastuvõtule või küsi lisa: