Viljakus on võime saada järglasi, rasestuda ja kanda rasedus lõpuni. Paljud meist soovivad mingil eluperioodil luua pere ja saada lapsi. Väga oluline on olla teadlik, mis võib viljakust mõjutada ja kuidas oma viljakust hoida, et lapsesoov saaks sobival ajal täituda. Inimese viljakust mõjutavad näiteks vanus, geneetika, toitumine, hormonaalne tasakaal, stress, elustiil, ravimid, unerütm, kehaline aktiivsus ja kehakaal, suguhaigused, alkoholi ja tubaka tarbimine, ümbritsev keskkond.

Vanus. Peale 30. eluaastat hakkab naise viljakus järk-järgult langema, väheneb munarakkude arv ja kvaliteet. Kuigi mehed on saanud isaks ka väga kõrges eas, näitavad uuringud, et ka mehe viljakusnäitajad vanusega langevad.

Geneetilised faktorid. Viljakust mõjutavad kõrvalekalded kromosoomide arvus või struktuuris ja muutused teatud geenide avaldumises. Viljatuse geneetilisi põhjusi uuritakse palju ja enamus juhtudel ei ole lastetus põhjustatud ainult ühest geenimuutusest, vaid on mitmete erinevate geenimuutuste koosmõju tagajärg.

Eluviisid. Piisav liikumine ja tasakaalustatud toitumine mõjuvad positiivselt inimese tervisele üleüldiselt ja on kindlasti olulised ka viljakuse vaatenurgast. Üle- või alakaal mõjutab inimese hormonaalset tasakaalu ning see omakorda avaldab mõju sugurakkude arengule ja küpsemisele. Kindlasti on soovitatav esimesel võimalusel loobuda suitsetamisest, kuna uuringud on korduvalt välja toonud suitsetamise negatiivse mõju viljakusele ja rasedusele. Lisaks tasub üle vaadata alkoholi ja kohvi tarbimise sagedus ning jälgida, et oleks täidetud piisav unevajadus.

Viljakuse vastandmõiste on viljatus. Viljatust defineeritakse kui reproduktiivsüsteemi haigust, kui vaatamata regulaarsele suguelule ei ole õnnestunud 12 kuu jooksul rasestuda. Viljatus võib olla primaarne, mis tähendab, et naine ei ole kunagi rasestunud või rasedus ei ole lõppenud elussünniga, sealhulgas võib olla esinenud iseeneslikke raseduse katkemisi. Sekundaarse viljatuse puhul on naine varasemalt rasestunud ja kandnud raseduse lõpuni, kuid enam ei ole see õnnestunud või on rasedus korduvalt katkenud (WHO).

Viljakuse kontroll. Selleks, et olla kursis oma viljakusnäitajatega, soovitame naistel külastada regulaarselt naistearsti ehk günekoloogi. Vajadusel soovitab naistearst lisauuringuid- ja analüüse. Mehe viljakusest annab kiire ülevaate spermaanalüüs. Kui mehe viljakusnäitajates on kõrvalekaldeid, tasub nõu pidada meestearsti ehk androloogiga.

Registreeru vastuvõtule või küsi lisa: