Mehepoolne viljatus tähendab, et seemnerakke on vähe ja/või on vähenenud nende liikuvus. Üldiselt jaotuvad viljatuse põhjused meeste-naiste vahel võrdselt ning ~20% juhtudest on probleemid ebaselged.
Meeste viljatusest rääkides on laias laastus põhjuseks:
Seemnerakkude tootmisprobleem – hormoone toodetakse liiga vähe, seemnerakke ei toodeta munandites piisavalt või on toodetud spermid ebakvaliteetsed (nt kuju ehk morfoloogia on munaraku viljastamiseks sobimatu)
Seemnerakkude transport – suguelundites esineb takistus või on teostatud vasektoomia.
Enamasti on põhjused seotud väljaravimata suguhaiguste ja/või eesnäärme põletikega. Reproduktiivorganite patoloogiatest on sageli põhjuseks munandi veenilaiend, mumpsi tüsistusena tekkiv munandi taandareng ja krüptorhism ehk munandi laskumishäire. Süsteemsetest haigustest langetavad viljakusnäitajaid kilpnäärme ja neeru kroonilised haigused. Lisaks mõjutab viljakust eluviis, alkohol, tubakas, osa ravimeid, anaboolsed steroidid, kiiritus ja traumad, kuid ka noorte emade riskikäitumine poja ootamise ajal.

Mehepoolsed viljatuse põhjused
Spermide tootmisprobleemid
Kromosomaalsed või geneetilised põhjusedLaskumata munandidInfektsioonidVäändumineVarikotseele (munandikoti veenilaiend)Ravimid ja/või kemikaalidKiirgusTeadmata põhjused
Seemnerakkude transporditakistus
InfektsioonidEesnäärmega seotud probleemidSeemnejuhade puudumineVasektoomia
Seksuaalprobleemid (erektsiooni- ja ejakulatsioonihäired)
Retrograadne või enneaegne ejakulatsioonEjakulatsiooni puudumineErektsioonihäiredHarv vahekordSeljaaju vigastusEesnäärme operatsioonNärvikahjustusedRavimid
Hormonaalsed probleemid
Ajuripatsist tingitud probleemidKaasasündinud LH/FSH defitsiitSteroidide tarvitamine
Seemnerakkude autoantikehad
VasektoomiaMunandimanuse infektsioon või vigastusTeadmata põhjused
Positiivsest küljest on mehepoolset sperma parameetrite langust sageli vitamiinide ning õigete ravimitega võimalik paranda. Loe rohkem meeste tervise kohta: www.viljatus.ee, www.erektsioon.ee ning küsi meestearstilt nõu www.meestearst.ee.
NB! Seemnerakkude arvukuse tõstmiseks leiab vihjeid ka youtube’st ;): https://www.youtube.com/watch?v=snyKzbx0-4U.