Nädala alguses tutvustasime foolhapet, mis on üks olulisemaid mineraalaineid viljakusele. Kuid sellega asi ei piirdu. Meie toidulaud peab olema mitmekesine, et tagada erinevate mineraalainete kättesaadavus. Vaadake üle oma toitumine ning mõelge kas teie saate enda toidust need kätte?
1. Raud
Raud on oluline mineraalaine, mis osaleb punavereliblede moodustamisel ja piisava rauasisaldusega verelibled kannavad endas piisavalt hemoglobiini, valku, mis tagab, et keharakkudeni jõuaks eluks asendamatu hapnik. Rauapuudus on kahjuks enim levinud mineraalainepuudus. Naised on enam ohustatud, kuna meil on igakuised füsioloogilised verekaotused (menstruatsioon), kui need on vererohked ja toit ei toeta raua taastootmist, on tulemuseks rauavaegusest tingitud kehvveresus e. aneemia. Selle teadmise valguses on tooteid, millesse on lisatud rauda.

1. Loomsed tooted- maks ja teised siseorganid, veretooted (välismaalaste "horrortoit" verivorst ja verikäkk), veiseliha, sealiha, kanaliha, kalkuniliha.
2. Rauda sisaldavad taimed- peet ja peedimahl, herned, oad, maitsetaimed- basiilik, tüümian; kirsid, kuivatatud aprikoosid, ploomid; sarapuupähklid, erinevad seemned (mooni, päevalilleseemned)
NB! Rauda, eriti taimset päritolu rauda on organismil kergem omandada töödeldud kujul. Imendumist soodustab happeline keskkond, Näiteks koos C vitamiini sisaldavate toiduainetega. Keetmine ei kahjusta erinevalt foolhappest raua imendumist, siis peaks sööma vahepeal tooreid spinateid ja siis jälle keedetud spinateid :).
NB! Raua imenedumist takistavad tanniinid- kohv, tee, punane vein.
2. Jood
Samuti üks puudulikult esindatud mikroelemente elanikkonna hulgas. Olete märganud jodeeritud soola müügilettidel? Kilpnäärme tõrgeteta toimimiseks vajalik mikroelement. Kilpnääre toodab meie kehasse hormoone (lihtsustatult aktiivaineid), mis reguleerivad kehtemperatuuri kontrolli; meie keha ja kehaosade normaalset kavamist ja proportsionaalset arengut; vaimsete võimete arengut; lihstamad ülesanded on juuste, küünte ja nahaseisundi normis hoidmine. Kilpnääre võib siis kas alatalitleda või ületalitleda. Jodeeritud soola võiks lisandina kasutada aeg ajalt küll, sest enamuste riikide joogivesi on selle poolest vaene ja tavapärasest eesti toidust me seda mikroelementi eriti ei saa.
1. Loomsed tooted- merekalad, kalamaksaõli, mereannid
2. Taimsed tooted- peakapsas, meretaimed (merevetika salat)
3. ja 4. Kaltsium ja Vitamiin D
Kui tahame, et meie keha raseduse ajal ei kompenseeriks meie enda arvelt, tulevase lapse luude arenguks vajalikku, siis peaksime juba enne seda olema harjunud end kaltsiumiga varustama. Luude ainevahetusele lisaks osaleb kaltsium ka immunsüsteemi protsessides ja osaleb meile nii olulises kaitsemehhanismis nagu verehüübimine.
Nagu tegelikult kõik tähtsad mikrolelemendid, ei ole ka kaltsiumil ainult ühte ülesannet. Kaltsiumit on tutvustatud ja tema olulisust kirjeldatud pikki aastaid. Kaltsiumi imendumise tähtis koostööpartner on teatavasti vitamiin D ja ka vitamiin C teeb kasulikku tööd kaltsiumi ainevahetuse kasuks. Päikesevaesel ajal (millal seda eestis pole?) on need kaks mikroelementi last planeerivale ja last ootavale naisele poolkohustuslikud komponendid toidulisandites, mis mõeldud fertiilses eas naisele. Aga kõik teadusartiklid hoiatavad, liigtarbimine ei ole hea tulevasele või olemasolevale lootele!

Toitumisel jälgi järgnevat:
1. Piimatooted- piim, juust, keefir, kodujuust ja kohupiim
2. Loomsed tooted- kala, kalamaksaõli, munakollane, või
3. Taimsed tooted- rooskapsas, kapsas, herned, oad
NB! Kaltsiumi imendumist soodustab pisut happeline keskkond (C vit, hapendatud piimatooted), takistab liigne kohvi joomine, ka alkohol ja oksalaathapped
– rabarber, oblikalised.
5. Vitamiin A
Vitamiin A on rasvlahustuv vitamiin ja koos E vitamiiniga meie lapsesaamise e. reproduktiivsüsteemis tähtsad mikroelemendid. A vitamiin on samuti vajalik immuunsüsteemile infektsioonhaigustega võtilemiseks, oksudatviise stressi (vt folaat) vastu võitlemiseks, suurepärase nägemise säilimiseks, varases rasedusstaadiumis on tal samuti oluline roll kontrollida erinevate rakutüüpide arengu ladusat kulgemist. On suurepärane ja kasulik partner naistele kes hoolivad siledast nahast.

Toidud, kus on rohkelt reproduktiivvitamiine:
1. Loomsed tooted- veisemaks, muna, või, kala, kalamaksaõli,
2. Taimsed tooted- porgand, paprika, suvikõrvits
NB! Rasvlhaustuvate vitamiinidega tuleb alati meeles pidada seda, et erinevalt kergesti lõhustuvatest vesilahustuvatest vitamiinidest (C, B) on nede tarbimisel võimalik liiale minna, mis ei ole kunagi hea. Rida teadusartikleid aga hoiatab kaltsiumi liigtarbimise eest, ka sellisel koormaval ajal nagu raseduse kandmine. Meie keha armastab homöostaasi e. kindlaid parameetreid ja tasakaalu :).
Kõik jutuks olnud ained, on kindlasti tuttavad paljudelt teemalehtedelt, naisteajakirjadest jne. Siis teemegi sellise kokkuvõtte, et nii see ongi, kõik tervislikud toidud ja kõik kasulikud mineraalained on kasulikud kõikidele meie keha funktsioonidele. Alati on erandeid, aga reeglina on terve naine ka viljakas naine.