Sügise lähenedes on suurepärane aeg üle vaadata oma seksuaalkäitumine ning veenduda, et ükski suguhaigus kimbutama pole tulnud. Suguhaigusi saab testida paljudes kliinikutes ning väga mugav on kasutada ka kodust testimisvõimalust. Selles ja järgnevas postituses räägime lähemalt, millal end testida ja mis ohud erinevate suguhaigustega kaasnevad.
Suguhaigused on nakkushaigused, mis kanduvad edasi seksuaalsel teel. Seksuaalsel teel võivad ühelt inimeselt teisele levida erinevad haigustekitajad – bakterid, viirused, seened või parasiidid. Paljud suguhaigused kulgevad ilma sümptomiteta, nii et inimene pole nakatumisest teadlik. Nakkus võib siiski tervist mõjutada ja teistele edasi kanduda. Kuna haigustekitajad on äärmiselt tundlikud välistingimuste suhtes, (st hävinevad kuivamisel, temperatuuri muutudes), ei ole suguhaigusesse võimalik nakatuda saunalaval, ühist tualetti kasutades või muul taolisel viisil.
Veidi üldistades võib suguhaigused jagada 2 suurde gruppi:
suguelundeil haavandeid põhjustavad haigused, näiteks süüfilis ja genitaalherpes;suguelundeil põletikku põhjustavad haigused, näiteks klamüüdia, trihhomonoos, gonorröa, ureaplasmoos, mükoplasmoos.
Lisaks esineb haigusi, mis levivad seksuaalsel teel, kuid põhjustavad üldist haigestumist (HIV nakkus) või siseelundite haigusi (nt. B-hepatiit).
Varases staadiumis sugulisel teel levivate haiguste diagnoosimata ja ravimata jätmine võib põhjustada tõsiseid tüsistusi ning järelhaigusi, sealhulgas viljatust, loote kaotust, emakavälist rasedust, suguelundite vähki. Samuti võivad nakatuda vastsündinud.
Millal tasuks end suguhaiguste suhtes testida?
Kui oled juba suguelu alustanud ja tunned end hästi, kuid soovid end lasta kontrollida;kui Sinul või Sinu partneril on mitmeid seksuaalpartnereid;kui Sinu partneril on diagnoositud suguhaigus;kui on toimunud kaitsmata vahekord uue või juhusliku seksuaalpartneriga;enne uue seksuaalsuhte alustamist;raseduse planeerimisel ja/või raseduse alguses. Suguhaigused kanduvad üle emalt lapsele raseduse või sünnituse käigus: tulemuseks võib olla raseduse katkemine või vastsündinu haigestumine koos sellest tulenevate tüsistustega;kui kahtlustad endal suguhaigust; kindlasti tuleb end testida, kui Sul on kujunenud haigustunnused, mis viitavad suguhaiguse võimalusele.

Järgmises postituses on välja toodud levinumad suguhaigused ja sellega kaasnev.